Strona główna » W jaki sposób samodzielnie wyprać dywan?

W jaki sposób samodzielnie wyprać dywan?

Dywany potrafią odmienić każde wnętrz. Nadają przytulnego charakteru minimalistycznym pomieszczeniom, są przyjazną odmianą faktury na podłodze w łazience i przyciągają wzrok w monotonnie urządzonym mieszkaniu. Aby wyglądały dobrze, trzeba jednak o nie odpowiednio dbać i to nie tylko od święta. Jednym z najlepszych sposobów na pranie dywanów jest wykorzystanie do tego celu odkurzacza piorącego, który  można kupić lub wynająć. Jak wyprać dywan? Jaki środek do czyszczenia dywanów będzie odpowiedni?

Dlaczego należy prać dywany?

Na dywanach zbiera się ogromna liczba zanieczyszczeń, z których część jest widoczna gołym okiem, ale są także drobne roztocza i bakterie, szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Niestety nie jesteśmy ich w stanie usunąć poprzez zwykłe odkurzanie. Dlatego też tak ważne jest to, aby umiejętnie i właściwie dbać o dywany w domu, wykorzystując do tego środki czyszczące i odkurzacz piorący, taki jak oferowany przez nas odkurzacz typu Kärcher Puzzi 10/1.

Doświadczenie pokazuje, że nawet kilkunastoletnie dywany po dobrze przeprowadzonym procesie czyszczenia zyskują znowu blask i wyglądają praktycznie jak nowe. Czyszczenie dywanów pozwala nie tylko usunąć zanieczyszczenia oraz bakterie z trudno dostępnych miejsc, ale także pozwala odświeżyć kolory, podnieść runo oraz włosie i chroni je przed ponownym zabrudzeniem. Czyszczenie dywanów, wykładzin, czy innych powierzchni o podobnej strukturze oraz przeznaczeniu powinno odbywać się przynajmniej raz w roku.

Jakie dywany można prać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje dywanów, które charakteryzują się innym materiałem wykonania. Ma to ogromny wpływ na to, czy możesz do ich wyczyszczenia użyć środków chemicznych oraz odkurzacza piorącego. Zasadniczo dywany można podzielić na modele wykonane z włókien naturalnych oraz syntetycznych. Dywany oraz wykładziny z naturalnego tworzywa to między innymi modele wełniane, bawełniane, jedwabne, z sizalu, juty oraz skóry. Większość z nich można prać na mokro – wodą oraz specjalnym detergentem.

Dywany syntetyczne to z kolei te, które wykonane są z akrylu, poliestru, polipropylenu, czy wiskozy. Do prania, któregoś z tych rodzajów dywanu możesz wykorzystać bez obaw odkurzacz i środki do usuwania plam oraz zabrudzeń. Wykładziny można również podzielić ze względu na długość ich włosia. Tak więc, dywany shaggy wymagają częstego czyszczenia odkurzaczem zarówno na sucho, jak i na mokro. Jednak nie można ich prać w pralce, ponieważ mogą ulec zniszczeniu.

Odkurzacz piorący – najlepsze rozwiązanie do prania dywanów

Odkurzacz do prania dywanów i tapicerki to specjalistyczny sprzęt, który dostępny jest dla wszystkich osób. Zarówno tych zawodowo zajmujących się praniem, jak i normalnym użytkownikom. Karcher Puzzi 10/1 to dobry pomysł, jeśli w domu znajduje się kilka dywanów i zależy nam na tym, aby regularnie usuwać z nich zabrudzenia i utrzymywać je w czystości. Użytkowanie odkurzaczy typu Kärcher nie jest skomplikowane.

Poza doborem środka czyszczącego istotne jest samo przygotowanie dywanu do prania. Powinien on być dokładnie odkurzony lub wytrzepany. Kolejnym etapem jest odplamienie powierzchni i rozpuszczenie widocznych zabrudzeń. Najczęściej są to plamy od napojów, jedzenia, a w przypadku pokojów dziecięcy także i farbek, czy też kredek.

Warto w tym celu zaopatrzyć się w preparat, który pomoże wstępnie oczyścić powierzchnię dywanu do czyszczenia. Co istotne, najczęściej jest on w postaci płynu lub spray. Popularne proszki, które wsypuje się do wody nie zawsze są tak efektywne. Ponadto dobór tych produktów powinien uwzględniać rodzaj dywanu.

Po wstępnym czyszczeniu zabrudzenia powinny lekko zejść, ale brud, który znajduje się w głębszych strukturach może zostać usunięty tylko przy pomocy odkurzaczy piorącego, który będzie w stanie z odpowiednią mocą wessać brud do dedykowanej temu celowi komory zlokalizowanej w korpusie odkurzacza. Najpierw więc trzeba spryskać na mokro dywan używając środka czyszczącego, a następnie odessać wodę przy pomocy urządzenia, dobierając odpowiednią końcówkę – mniejszą do małych powierzchni, większą do dywanów o powierzchni od kilku m2, W przypadku bardzo zaniedbanych dywanów po pierwszym praniu nie widać spektakularnych efektów, przez co czynność wymaga kilkukrotnego powtórzenia. Dlatego po spryskaniu powierzchni warto popracować nad zabrudzeniami zwyczajną szczotkę, co pomoże chemii rozpuścić uporczywe zabrudzenia.

Jaki środek do czyszczenia dywanów wybrać?

Jeśli nie chcemy doprowadzić do zniszczenia dywanów, powinniśmy zadbać o to, aby używać środków specjalnie dedykowanych do czyszczenia dywanu i tapicerki. W sieci można znaleźć oferty wielu producentów tego typu detergentów. Należy jednak pamiętać o tym, aby dobierać produkty pod względem rodzaju materiału, jak i samego odkurzacza.

Najpopularniejsze są szampony do prania dywanu i tapicerki, które rozprowadza się na mokro po powierzchni. Ich zadaniem jest wniknięcie głęboko w struktury dywanu i rozpuszczenie zalegającego tam brudu. Zabrudzenia z dywanu można także usuwać na sucho za pomocą odpowiedniego środka. Nie usunie to jednak wszystkich plam z wykładzin dlatego jest to rozwiązanie stanowiące dodatek do czyszczenia ekstrakcyjnego. W naszej wypożyczalni oferujemy proszek  do zasadniczego czyszczenia wykładzin tekstylnych i tapicerki meblowej w trybie spryskiwania i odsysania Karcher RM 760